Ile razy trzeba składać oświadczenie o wyborze podatku liniowego
Zdaniem fiskusa, gdy przedsiębiorca świadczył usługi dla byłego pracodawcy i z tego powodu utracił prawo do liniowej stawki PIT, powinien w następnym roku powtórzyć oświadczenie o zamiarze korzystania z tego sposobu rozliczeń.
Fiskus inaczej niż podatnicy rozumie zasadę kontynuacji na kolejne lata mocy prawnej oświadczenia o wyborze podatku liniowego. Przedsiębiorcy nie muszą co roku składać tego oświadczenia. Ułatwienie to wprowadza art. 9a ust. 2b ustawy o PIT. Przepis stanowi, że wybór podatku liniowego dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie ustawowym zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z podatku liniowego. Obowiązuje więc system odwoływania oświadczenia, a nie powielenia go co roku. Rezygnacja jest też możliwa poprzez:
1) wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo
2) oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Problemy ze stosowaniem reguł
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta